Новий Виборчий кодекс. З пропорційною виборчою системою, відкритими списками та гендерною квотою у майже 40%, за недотримання якої ЦВК відмовлятиметься реєструвати партійний список на виборах. Цей законодавчий букет буде найкращим подарунком усім українським жінкам.

Останні дослідження NDI показують, що українське суспільство рівною мірою готове бачити політиками як жінок, так і чоловіків. Це незаангажовані цифри. Тому популярний аргумент серед чоловіків-політиків, що соціум неготовий до таких змін – це інстинкт політичного самозбереження.

Є ще одна ходова відмовка: де їх взяти жінок, які хочуть/здатні ставати парламентарками? За останні 15 років громадської діяльності я особисто зустрічала не менше професійних, активних, гідних жінок, ніж чоловіків, які могли би бути національними лідерами. Тим більше сьогодні, коли Євромайдан і війна запустили особливі соціальні ліфти – з’явилися десятки волонтерських, громадських, бізнесових організацій, які допомагають армії, беруть на себе певні функції держави, яка не змогла впоратися сама. Найчастіше лідерами цих організацій є жінки. Очевидно, вони більше здатні до емпатії.

Ще один недооцінений аргумент на користь гендерних квот – антикорупційний. Основний будівельний матеріал української політики завжди були гроші, великі гроші. А так склалося історично упродовж останніх 27 років, що ресурси зосереджувалися більше в чоловічих руках. На мою думку, обов’язкова гендерна квота, окрім іншого, стане ефективним антикорупційним інструментом, бо сприятиме зниженню ціни української політики.

Тим не менше, чоловіки-політики в Україні до гендерної квоти ставляться, як Євросоюз до України: декларують відкриті двері, але тримають їх на вірному ланцюжку.

Виборчий кодекс з передбаченою гендерною квотою – це як план Маршала для розбудови жіночої і чоловічої рівності. Роль Президнета в ухваленні цього закону є ключовою. Хоча… успішне перше читання стало можливим завдяки активному тиску від громадянського суспільства та тихій роботі одного зі співавторів Андрія Парубія і всупереч небажанню глави держави його підтримувати.

Новий виборчий закон зробить політику менш корупційною, але також зменшить можливості конкретно Петра Порошенка зберегти кількість місць у наступному парламенті.

У Президента є унікальна можливість змінити статус жінки в українському суспільстві, лише вивільнивши виборчий кодекс із прогресивною гендерною квотою із заручників свого слабкого рейтингу.