Справа СБУ проти АйТі компанії Ю-КОНТРОЛ дуже яскраво показує, що в Україні контрол точно не ю! А досі вони, в особливих погонах. При чому в старий перевірений спосіб.

В останні чотири роки системні обшуки в АйТі компаніях стали візитівкою правоохоронних органів. За даними бізнес-омбудсмена – за останніх півроку скарги бізнесу щодо наїздів правоохоронців зросили на 60%.

Один з таких кричущих випадків – це кримінальне провадження проти Ю-КОНТРОЛ.

9 місяців тому у власника Сергія Мільмана почалися обшуки за рішенням суду, де згадується популярне обгрунтування російського сліду. Однак згодом слід Росії зник. Компанію тепер звинувачують у незаконному збуті спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації та несанкціоноване втручання в роботу автоматизованих систем.

Багато журналістів, активістів та бізнесменів знають, що Ю-КОНТРОЛ – це аналітична платформа, яка дозволяє збирати, аналізувати, поширювати інформацію з публічних джерел. Вона допомогла зробити чимало журналістських розслідувнь.

Показово, що компанія з моменту арештів коштів та серверів виграла 3 судові інстанції щодо їх повернення, але СБУ на офіційний запит, чому не повертаєте, сказали: “до нас не дійшов з суду лист!”. Ну що ти зробиш, от не працює в нас пошта…

Більше того, серія нових судів почалася 29 грудня, власне під новий рік, коли зібрати журналістів та громадськість було складно. При чому суд на вимогу прокурорів тепер проводять в закритому режимі. Бояться публічності. І не дарма.

Справа набула великого розголосу. Зокрема, на підтримку Ю-КОНТРОЛ вже виступили: ГО “Антикорупційний штаб”, ВГО “Автомайдан”, ГО “StateWatch”, ГО “Центр політико-правових реформ”, ГО “Центр.UA”, ГО “ACREC”, ГО “Громадський контроль”, ГО “Всеукраїнська ліга правників проти корупції”, ГО “В єднанні сила”, ГО “Центр політичних студій та аналітики “Ейдос”,ГО “Громада Вінниччини” ГО “Слідство.Інфо” ГО “Харківський антикорупційний центр” Bihus.info”.

Сьогодні я використала виступ з трибуни для оголошення запиту до голови СБУ Василя Грицака і ззакликом припинити свавільне застосування методів тиску на компанію Ю-КОНТРОЛ та виконати попередні рішення судів.

У залі був перший віце-прем’єр-міністр Степан Кубів, який сьогодні мав зустріч з паном Грицаком і пообіцяв особисто звернути його увагу на цю справу. Час покаже, хто кого контрол.